logo

Proplácení jazykových certifikátů startuje! Radnice má připravený jeden milion korun

S novým rokem se naplno rozjela i jazyková část projektu Kolumbus. Od 1. ledna se totiž začínají proplácet jazykové certifikáty těm, kteří zkoušku úspěšně absolvují. „Je to jedinečná možnost pro všechny mladé. Dnes je znalost alespoň jednoho cizího jazyka takřka nutností na pracovním trhu, a to nemusíme mluvit pouze o vysokých manažerských pozicích. Stačí se poohlédnout pár kilometrů dál, za hranice. V Rakousku jsou šikovné české ruce žádané a nemusíte šprechtit nutně na výbornou. Kolikrát stačí i základní dobrá znalost, kdy jsme schopni se bez větších problémů domluvit,“ říká Jan Grois, místostarosta Znojma pro oblast školství. „Dnešní mládež by však neměla být skromná. Možnosti, které jim nabízí výborná znalost cizího jazyka, dnes neznají mezí,“ dodává místostarosta.

Jaké jsou podmínky pro proplácení jazykových certifikátů, jsme se zeptali tiskové mluvčí města Znojma Zuzany Pastrňákové, na kterou se můžete i dalšími dotazy na toto téma obrátit. „Žadatel o proplácení jazykových certifikátů musí splnit prakticky čtyři podmínky:

  1. musí mít trvalé bydliště ve Znojmě nebo jeho městských částech
  2. zkouška se musí uskutečnitroce 2013, výsledky mohou být známy i později
  3. musí být studentem střední nebo vysoké školy nebo absolventem nejdéle dva roky po ukončení školy, tj. zkoušku musí skládat do dvou let od ukončení školy, výsledky mohou být známy později
  4. úspěšně složená zkouška musí být na úrovni B2 nebo C1.

Instituce, na jejichž zkoušky se vztahuje proplácení, jsou pro angličtinu British Council, pro němčinu Goethe Institut a pro oba jazyky pak státní jazyková zkouška,“ vysvětluje.

Jakou konkrétní zkoušku si zájemci složí, je pouze na nich. Může se jednat jak o všeobecný jazyk, tak i např. o obchodní angličtinu nebo němčinu. Město má v rozpočtu vyhrazený jeden milion korun právě na proplácení certifikátů. „Pokud ale Znojmáci projeví zájem vyšší a dané finanční prostředky nebudou stačit, jsme připraveni do toho projektu investovat dál. Jedná se o smysluplně vydané peníze s vysokou návratností. Lidé se znalostí cizího jazyka jsou totiž daleko snáze uplatnitelní na trhu práce a zpravidla mívají i vyšší výdělky,“ připomíná místostarosta.

Partneři projektu:

znojmo2     ohklogo     logoSVSE     Logo RCHS-OETGW     logo znojseznam